четвер, 24 жовтня 2024 р.

"Справжній майстер слова - Петро Сингаївський" до 95 річчя з дня народження поета

 


                                                  Петро Сингаївський

     Український поет, прозаїк, сценарист та перекладач Петро Федорович Сингаївський (1929-1995) видав понад двадцять збірок для дорослих і дітей. Друкуватися почав 1953 року. Серед творчого доробку письменника особливе місце посідають твори для дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку. Поезії Петра Сингаївського зігріті доброю усмішкою, написані з теплотою та любов’ю до дітей.

    У селянській родині 25 жoвтня 1929 року народився Пeтрo Сингaївський в с. Шaтрищa Кoрoстeнського райoну Житoмирської облaстi. Навчався у м. Корoстенi, зaкiнчив у 1948 році місцеву школу-десятирiчку. У 1948–1953 роках нaвчaвся на фiлoлогiчному фaкультетi Київськoгo держaвнoго унiверситeту iмені Тaраса Шевченка.

  Прaцювaв редaктором видaвництва «Днiпрo», стaршим редaктoром сценaрнoго вiддiлу Київськoї студiї художнiх фiльмiв та завiдувачeм вiддiлу стaтей і публiцистики журнaлу «Райдуга». У 1953 році на сторінках «Літературної газети» Спiлки письменників України (сьогодні видання має назву «Літературна Україна») було опубліковано його перший друкований твір — байка «Пильний осeл».

     Окремими видано його поетичні збірки: «Лірика моєї весни» (1956), «Зорі поруч» (1961), «Теплінь» (1964), «Мiсячне свiтло» (1966), «Moя туpбoта вiкoвiчна» (1967), «Кoрaблi мoго дитинствa» (1969), «Лиcтя пoлicького яceня» (1970), «Дeнь, у якого всe попeреду» (1973), «Приїзжaйте на мій мaтeрик» (1974), «Кaштанoвий свiт» (1975), «Трaвневi aрфи» (1979) та ін.

    Вірші Петра Сингаївського наповнені романтизмом, любов’ю до Батьківщини, родини. Роздуми про життя, краса поліських полів і гаїв, майбутнє світу, боротьба добра і зла, любов і розлука – ось головні мотиви його поетичних замальовок. Для письменника були властиві й сатирико-іронічні твори на побутові теми.

    Серед творчих доробків Петра Федоровича особливе місце посідають його твори для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Це збірки «Нaш флoт» (1957), «Сoнце iде на урoк» (1965) «Кoрaблi мoгo дитинcтвa» (1969), «Зoрянa дорiжка» (1972), «Бiлі черeвички у зими» (1974) «Плиcoччина кoлиcкa» (1979) тощо.

    У цих збірках дітям представлені гумористичні малюнки звірів і птахів, з гумором передаються кумедні пригоди їхніх однолітків, вкраплюються картини власних дитячих спогадів автора. У 1971 році вийшов єдиний опублікований прозовий твір автора – «Сьoгодні ще не пізнo».

     Літературна панорама «Петро Сингаївський – справжній майстер слова» до 95 річчя з дня народження

      Петро Сингаївський  – відомий український поет, письменник, і публіцист. Він залишив значний слід в українській літературі, особливо завдяки своїм поетичним збіркам, у яких відображав любов до рідної землі, людей і природи. Сингаївський вміло поєднував у своїй творчості глибокі філософські роздуми з простими, але дуже виразними образами.
Ключові вислови та характеристики творчості Петра Сингаївського:
•Патріотизм та любов до України: Його твори сповнені відчуттям глибокої любові до рідного краю, українського народу і культури.
•Земна простота і глибина: Сингаївський уміло передавав глибокі філософські думки через прості образи, які легко зрозумілі кожному читачу.
•Майстер слова: Його поезія вирізняється чіткістю думки, багатством мови та вмілим використанням народної мудрості.
•Людяність і доброта: Його творчість просякнута теплом, співчуттям та повагою до людини.
   Сингаївського часто називають поетом "земної краси", адже він вміло передавав у своїх віршах любов до природи та життя, здатність бачити прекрасне у звичайному

Книжкова виставка "Поет земної краси" Петро Сингаївський




середа, 16 жовтня 2024 р.

170 річниця від дня народження Оскара Уальда(16 жовтня)

 


                                                                   ОСКАР УАЛЬД

    Ірландія неспроста пишається Оскаром Уайльдом. Ця талановита людина увійшла в історію не тільки як проникливий письменник, здатний зазирнути в душу своїм читачам, а й як талановитий поет. Уайльд є яскравим представником свого часу, який творив на заході Вікторіанської епохи, і в той же час його творчість абсолютно унікальна. Та й життя цієї людини було досить цікавою, що теж не можна не відзначити.

  1. Батьки майбутнього письменника були вельми забезпеченими людьми, що дозволило їм дати синові хорошу освіту.
  2. Мати Оскара Уайльда сама була поетесою. Правда, зовсім не такою знаменитою, яким у підсумку став її син.
  3. У дитинстві юного Оскара навчали прямо на дому. Ще дитиною він опанував не тільки англійську мову, а й французьку, і німецьку.
  4. Проявивши схильність до навчання і жагу до знань, майбутній письменник закінчив з відзнакою знаменитий університет Оксфорда.
  5. Проведене каналом BBC в 2007 році опитування показало, що жителі Сполученого Королівства вважають Оскара Уайльда своїм найбільш дотепним співвітчизником в історії.
  6. Протягом усього життя він завжди перевдягався перед обідом, стверджуючи, що навіть на безлюдному острові він робив би те ж саме.
  7. Оскар Уайльд написав всього один роман, який і прославив його на весь світ - «Портрет Доріана Грея». Ця книга стала культовою, і її екранізували кілька десятків разів.
  8. Коли під час поїздки в США письменника запитали, які жінки красивіші, американські або європейські, він відповів, що дасть відповідь на це питання, тільки коли буде знаходитися посеред Атлантичного океану, між двома цими континентами.
  9. Популярність не завжди приносить гроші, і звичка жити на широку ногу неодноразово викликала у нього фінансові труднощі.
  10. На піку слави Уайльд багато їздив по США і Європі, читаючи лекції про мистецтво і обзаводячись арміями шанувальників.
  11. Уайльд був засуджений і в підсумку майже два роки провів за гратами. Ця історія позбавила його всього - сім'ї, друзів, грошей і слави. Пригнічений, він після звільнення приїхав до Парижа, де через кілька тижнів і помер.
  12. На заході життя Оскар Уайльд змінив ім'я - помер він, як Себастьян Мельмот
     До найбільш відомих його творів слід віднести: «Портрет Доріана Ґрея», «Кентервільський привид», «Щасливий принц», «Зоряний хлопчик» та багато інших.
    У перші роки своєї творчості Оскар Вайлд займався лише поезією, зрідка створюючи невеликі есе. Звички і смаки молодого поета диктували моду для аристократів та інтелігенції, його жарти розбиралися на цитати, а лекції з мистецтва, які він проводив в США та Франції, користувалися величезною популярністю. 
    Повернувшись на батьківщину, Оскар вирішив присвятити себе створенню казок. Так читачам були представлені книги «Гранатовий будиночок», «Щаливий принц», «Вірний друг», «Хлопчик-зірка» та багато інших. Перший серйозний твір – «Злочин лорда Артура Севайла», письменник написав у 33 роки, за ним одразу вийшли «Сфінкс без загадки», «Кентервільський привид» та «Портрет Доріана Ґрея». Творчість Оскара Вайлда стало своєрідною іконою крилатих фраз та афоризмів, книги письменника користуються величезною популярністю протягом багатьох років, а за їх мотивами знято більш, ніж тридцять фільмів.

Книжкова виставка " Казки Оскара Уальда"



пʼятниця, 4 жовтня 2024 р.

115 річниця від дня народження Богдана-Ігоря Антонича

 

                                              Богдан-Ігор Антонич

   Народився на Лемківщині в родині священика Василя. Ця найбільш віддалена на захід українська етнічна територія нині належить Польщі. Справжнє прізвище батька було Кіт, яке родина змінила перед народженням єдиного сина.

   Освіту майбутній поет здобував під наглядом приватної вчительки. У Сяноцькій гімназії був одним з найкращих учнів.

    Поет грав на скрипці, малював. Після університету зайнявся виключно літературною працею, з неї й жив.

    За шкільні роки перечитав польською всіх Нобелівських лауреатів та українську класику.

    Вірші Богдан-Ігор Антонич писав зазвичай уранці, щойно зі сну. За своє коротке життя він видав лише одну збірку, коли йому було 22 роки. Дві наступні збірки були видані вже через деякий час після його смерті.

    Богдан мав проблеми із зором, тому через короткозорість носив окуляри. Таку ж проблему мала його матір.

   Влітку 1934 в цукерні “Оаза” Антонич познайомився з майбутньою нареченою.  Ольга ще вчилася в гімназії у Тернополі. Поет був уже відомим у Львові. Вони планували весілля, але Антонич не дожив кілька місяців до цього.

   Помер Антонич на 28 році життя. Після перенесеного апендициту та наступного запалення легенів перевтомлене довгою і високою гарячкою серце не витримало.

     Через офіційну заборону став відомий лише з середини 1960-х.

    Богдан-Ігор Антонич чому подвійне ім’я? Письменнику дуже подобалось ім′я Ігор. Перші свої твори він  підписував псевдонімом Ігор Ігоренко. Згодом твори він уже підписував власним прізвищем, але додав ще й улюблене ім’я.

Антонич Богдан-Ігор – твори

  • «Гімн життя» 
  • «Гімн перед світанням»
  • «Елегія про перстень ночі» 
  • «Елегія про перстень молодості» 
  • «Дзвінкова пані» 
  • «Дума про плакати» 
Основні твори: збірки "Привітання життя", "Три перстені", "Книга Лева", "Зелена євангелія", "Ротації" та "Велика гармонія", лібретто до опери Довбуш .
Книжков виставка "Твори поета"



Бібліотека — це тисячі книжок, журналів і… таємниць

Бібліотека — це тисячі книжок, журналів і… таємниць