Ліна Костенко — це видатна і знана кожному українцю поетеса і письменниця, яка здобула всесвітнє визнання завдяки своїй глибокій поезії та літературній діяльності. Це одна з найважливіших фігур сучасної української літератури, бо Костенко справді значно вплинула на розвиток України, як культурний, так і громадський.
Поезія української поетеси відзначається надзвичайною глибиною та гармонією.
Ліна Костенко народилася 19 березня 1930 року в невеликому містечку Ржищеві, розташованому за 80 кілометрів від Києва. Майбутня поетеса прожила в цьому містечку лише шість років, та воно назавжди залишилося в її пам'яті. Коли Ліні було 6 років, родина переїхала до Києва.
Ліна Костенко завжди служила живим прикладом відданості мистецтву і ідеям. Протягом свого життя поетеса отримала безліч високих нагород та визнань за свою творчість. Ось кілька з них:
- Лауреатка Державної премії ім. Тараса Шевченка за роман «Маруся Чурай» і збірку «Неповторність» (1987).
- Лауреатка Премії Антоновичів за збірку «Сад нетанучих скульптур» (1989).
- Почесна відзнака Президента України (1992).
- Лауреатка Міжнародної літературно-мистецької премії ім. О. Теліги (2000).
- Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2000).
- Звання Героя України (відмовилася).
- «Золотий письменник України» (2012).
- Відзнака ім. блаженного священномученика Омеляна Ковча (2013).
- Орден Почесного Легіону (2022). Поетеса присвятила його українським військовим.
Це лише кілька з численних нагород і визнань, які отримала Ліна Костенко протягом свого життя. Її поезія і літературна спадщина продовжують вражати і надихати покоління за поколінням.
ЛІНА КОСТЕНКО — ЦІКАВІ ФАКТИ
Життя видатної української поетеси є справжнім лабіринтом цікавих і незвичайних подій, які створюють портрет надзвичайно цікавої та надихаючої жінки. В її біографії сховано безліч незвичайних фактів і відкриттів, які розкажуть нам більше про цю видатну особистість. Насолоджуйтесь десятьма найцікавішими з них.
- Школу на Трухановому острові в Києві, в якій навчалася Ліна, спалили 1943 року разом з усім селищем, де мешкала родина. Спогадам про той період поетеса присвятила вірш “Я виросла у Київській Венеції”.
- Один твір письменниці екранізували. Це — кіносценарій “Перевірте свої годинники” 1963 року. У ньому йшлося про поетів з України, які загинули через Другу світову війну. Фільм зняли 1964 року, але його так і не побачили глядачі. Сценарій Ліни Костенко так сильно переробили, що вона відмовилася бути його автором.
- У 1967 році Ліну Костенко номінували на Нобелівську премію з літератури.
- Через завзятість і неабияку сміливість Ліну Костенко називають “залізною жінкою”. Вона завжди говорила і писала, що хотіла. Навіть коли її колеги боялися репресій і мовчали, вона відкрито критикувала владу. Таку незламність поетеса успадкувала від бабусі.
- Поет Дмитро Павличко, говорячи про Ліну Костенко зізнався, що досі не може викинути коробку сірників, яку він багато років тому купив для того, щоб під час зустрічі прикурити поетесі сигарету.
- Ліна Костенко — це перша українська поетеса, яка відмовилася від звання Героя України. Вона тоді сказала: “Політичної біжутерії не ношу!”.
- Письменниця дуже любить подорожувати. Свого часу вона разом із чоловіком Василем Цвіркуновим об'їздила всю Україну на їхньому старенькому “Запорожці”.
- Поетеса з 1991 року відвідує Чорнобильську зону. Наприклад, у 2005 році поетеса взяла участь в експедиції, де разом з істориками та культурологами займалася збереженням спадщини Полісся. Тема Чорнобильської катастрофи посіла важливе місце і в творчості Костенко. Наприклад, у 2011 році вийшла книжка “Зоря на ім'я Полин: пам'ятаючи Чорнобиль”, до якої увійшли вірші поетеси та її кіносценарій "Чорнобиль: Тризна" в італійському перекладі.
- Ліна Костенко — почесна професорка Національного університету “Києво-Могилянська академія”, а також почесна докторка Львівського та Чернівецького національного університетів.
- Ім'я Ліни Костенко вшановують не тільки в Україні, і навіть не тільки на нашій планеті — 2015 року мала планета Сонячної системи № 290127 отримала назву Лінакостенко.
Життя і творчість цієї видатної поетеси — це невичерпне джерело натхнення для багатьох поколінь. Вона залишається живим символом сили слова та гідності, яка і надалі надихатиме та навчатиме нас.
ТВОРЧІСТЬ ЛІНИ КОСТЕНКО
Ліна Костенко відома своєю обширною творчістю, в якій представлені вірші, поезії, есе, романи та поеми. Ось деякі з найвідоміших творів Ліни Костенко:
Романи:
- “Маруся Чурай” — роман у віршах (1979);
- “Берестечко” — роман у віршах (1999);
- “Записки українського самашедшого” — єдиний роман Ліни Костенко 21 століття (2010).
Поеми:
- “Дума про братів Неазовських” (1984);
- “Скіфська одіссея” (1986);
- “Сніг у Флоренції” (1987).
Поезії:
- “Крила” — найвідоміша поезія Ліни Костенко;
- “Вже почалось, мабуть, майбутнє…”;
- “Віяло мадам Полетики”;
- “Життя іде, і все без коректур…”;
- “На конвертики хат літо клеїть віконця, як марки…”;
- “Моя любове! Я перед тобою…”;
- “Мій перший вірш написаний в окопі…”;
- “Очима ти сказав мені: люблю…”;
- “Пастораль ХХ сторіччя”;
- “Пелюстки старовинного романсу”;
- “Пісенька з варіаціями”;
- “Послухаю цей дощ. Підкрався і шумить…”;
- “Розкажу тобі думку таємну…”;
- “Світлий сонет”;
- “Старенька жінко, Магдо чи Луїзо!..”;
- “Тут обелісків ціла рота…”;
- “Українське Альфреско”;
- “Умирають майстри…”;
- “Хай буде легко. Дотиком пера…”;
- “Чекаю дня, коли тобі скажу…”.
Книжкова виставка «Цариця поезії України»до дня народження Ліни Костенко
Немає коментарів:
Дописати коментар