Казка для дитини – річ природна, мабуть, на землі складно знайти людину, яка б ніколи в дитинстві не чув або не читав казок. У цьому чарівному, не піддається нашим звичним людським законам, світі, можливо буквально все. Відмінною рисою даного типу народної творчості є глибока мораль, яка прихована в кожному творі. Багато літературознавці відзначають, що казки нерідко є джерелами різних історичних фактів, так як передаються усно з покоління в покоління. У казках дуже часто робиться наголос на боротьбу правди і кривди, добра і зла, сильних і слабких, і, звичайно ж, добро і справедливість завжди тріумфують.
Казки як народна та літературна творчість
Умовно казки можна розділити на фольклорні – найважливіший елемент народної творчості, і літературні – написані тими чи іншими письменниками. Хоча в останньому випадку в якості основи все одно береться народний фольклор, який потім переробляється і набуває форми, близькі авторові. І перший, і другий тип казок, практично завжди несе в собі відбиток чарівництва, руйнування рамок звичного сприйняття, причому, навіть якщо прямого чарівництва в самій історії немає.
Наприклад – говорять тварини, що протистоять один одному, зазвичай, в комічній формі, не можуть бути чаклунами і не орудувати зачарованными артефактами, однак, всі ми розуміємо, що розмовляти по-людськи міркувати тварини не вміють. У той же час, є величезна кількість казок, чий сюжет заснований на різних магічних діях, причому, якщо є добрий чарівник, то неодмінно буде і злий чаклун, який йому протистоїть. Крім обов'язкового торжества добра над злом, казка, як правило, несе в собі і більш різносторонній моральний сенс, який прищеплює дитині різні добрі і корисні якості. Казки на ніч, для дітей є глибокими життєвими уроками, що відбуваються в далеких, чарівних країнах, де так хочеться опинитися.
Казки як джерело моралі
Дорослішаючи, людина поступово набуває поняття реальності, яке все більше міцніє в ньому і буквально витісняє віру в чари. Казки тьмяніють, втрачають свою глибину, реалізм і чарівність.
Діти якоюсь частиною своєї душі вірять, що те, що відбувається в казці – можливо, що чари приховано десь дуже близько, його можна намацати рукою. І в цьому невидимому світі так хочеться залишитися, він так привабливий, що мораль, яка міститься в оповіданні, сприймається дитиною точно також – прямо, відкрито і безпосередньо.
Книжкова виставка "Світ казок" у Настасівському ліцеї. |
Немає коментарів:
Дописати коментар