понеділок, 29 січня 2024 р.

Всеволод Нестайко - книги родом з дитинства




30 січня народився один з найпопулярніших у світі дитячих письменників.
Всеволод Нестайко - біографія письменника

    Всеволод Нестайко народився 30 січня 1930 року, в Бердичеві. Мама майбутнього письменника, Марія Іванівна, була викладачкою російської словесності. За родинною легендою Нестайків, вона народила Всеволода у перерві між читанням Ремарка, а бердичівський акушер, що приймав пологи, привітав маму словами: "Мадам! У вас, здається, з’явився письменник!".

     Батько, Зиновій Нестайко, в молодості був січовим стрільцем, вояком Української Галицької армії. В кінці 1920-х переїхав із Західної України (вона була під Польщею) в УСРР. У 1933-му його заарештували - звинуватили у шпигунстві на користь імперіалістичних держав. Батька Всеволод більше не бачив. Мама з сином, рятуючись від голоду, переїхали до маминої сестри, в Київ. Там же пережили два роки німецької окупації. "У дитинстві в мене не було дитинства", - згадуватиме пізніше письменник. Але ніщо не зламало духу хлопчика - дивитися на світ з оптимізмом йому допомагали родинні перекази, адже дідусь по маминій лінії Іван Довганюк та прадід Семен були дотепниками, які знайдуть вихід з будь-якої ситуації.

   Всеволод Нестайко - книги родом з дитинства

      Творчий шлях Всеволода Нестайко розпочався у дитячому журналі "Барвінок". Там він друкувався разом з Юрієм Яновським, Павлом Тичиною, Наталею Забілою, Оксаною Іваненко, Максимом Рильським. В 1956 році вийшла збірка оповідань Нестайка "Шурка і Шурко", через два роки - "В Країні Сонячних Зайчиків", яка стала однією з найвідоміших у Нестайка. Крім неї, дуже відома трилогія Всеволода Нестайка "Тореадори з Васюківки", повісті "Пригоди Робінзона Кукурузо", "Одиниця з обманом", "П'ятірка з хвостиком", "Загадка старого клоуна", "Чудеса в Гарбузянах" та багато інших. 

     За 55 років літературної діяльності Всеволод Нестайко написав більше 30 повістей, романів і збірок оповідань, частина яких увійшла до золотого фонду дитячої літератури України. "...коли я став дорослий, захотілося повернутися у дитинство - догратися, досміятися, добешкетувати. Вихід був один - стати дитячим письменником. І, пам'ятаючи своє невеселе дитинство, намагався писати якомога веселіше", - говорив Нестайко.

Всеволод Нестайко - цікаві факти 

    • Батько Всеволода знав п'ять мов. Рідною мовою в сім'ї Нестайка була російська, але мама віддала Всеволода вчитися в українську школу - "щоб знав мову батька".
    • Всеволод мріяв бути капітаном далекого плавання, але через те, що не розрізняв зелений та червоний кольори, мрії не збулися
    • Нестайко не викликав захоплення у радянської влади - на письменника доносили через "нерадянських" героїв, які закохувалися та провалювали іспити, отримуючи двійки. 
    • "В Країні Сонячних Зайчиків" Нестайко писав упродовж 40 років - діти спонукали продовжувати історію. Якось на зустрічі з юними читачами до Нестайка звернулася дівчинка - мовляв, у автора всі персонажі - хлопці, а треба ж щось і про дівчат. Невдовзі письменник написав пригодницьку повість "В Країні Місячних Зайчиків" з головною героїнею дівчинкою Нусею.
    • У 1979 році Міжнародна рада з дитячої та юнацької літератури включила "Тореадорів з Васюківки" до Особливого Почесного списку Г. К. Андерсена - як один із найвидатніших творів світової літератури для дітей.
    • Стрічка за твором Нестайка "Тореадори з Васюківки" в 1968 році отримала гран-прі на міжнародному фестивалі в Мюнхені та головну нагороду в Алегзандріі (Австралія) в 1969-му. Кінофільм "Одиниця з обманом" отримав спеціальну відзнаку кінофестивалю в Габрово (Болгарія) в 1985-му.
    • В 1990 році вийшла книга Нестайка "Таємничий голос за спиною", тож письменника вважають основоположником українського дитячого детективу.
    • Книги Нестайка перекладено 20 мовами світу - зокрема, англійською, німецькою, французькою, іспанською, російською, арабською, бенгалі, угорською, румунською, болгарською, словацькою.
    • Помер Всеволод Нестайко 16 серпня 2014 року та похований у Києві на Байковому кладовищі. На його похорон сотні людей взяли із собою дзеркальця - аби провести улюбленого письменника в останній путь сонячними зайчиками.


 

Бібліотека — це тисячі книжок, журналів і… таємниць

Бібліотека — це тисячі книжок, журналів і… таємниць