пʼятниця, 27 жовтня 2023 р.

День української писемності та мови

 

      Щороку восени відзначають День української писемності та мови — у пам'ять про святого Нестора Літописця.

    Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня.

ЦІКАВІ ФАКТИ

1. Щороку до цієї дати стартує конкурс ім. Петра Яцика, у якому беруть участь знавці української мови з 20 країн світу. Їхня загальна кількість складає приблизно 5 млн. чоловік.

2 Рекордсменом серед переведених творів є «Заповіт» Т. Г. Шевченка. Починаючи з 1845 року, його перекладали на різні мови 147 разів.

3. До недавнього часу українська мова нараховувала приблизно 276 тисяч слів. Але стрімкий розвиток в останні роки суттєво збільшив цю кількість на декілька сотень.

4. За лексичним запасом найбільш близькими до української мови є: білоруська (84%), польська (70%) та сербська (68%).

5. Українська мова вважається найбагатшою на зменшувальні форми. Навіть у сучасному гімні країни зустрічається слово «воріженьки». Хоча слід зазначити, що у версіях 1862 та 1865 року ще вживалося «вороги».

6. Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших: вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).

7. Українська мова входить у тридцятку найпоширеніших у світі мов, кількість людей, які розмовляють українською – близько 45 мільйонів.

8. В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.

9. 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова “мед” і “страва”. Це була перша згадка українських слів.

10. В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.

11. Серед слів найчастіше використовують іменник — «рука», прикметник — «великий», дієслово — «бути» і серед займенників — «він».

12. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити: «дихлордифенілтрихлорметилметан» (це хімікат для боротьби зі шкідниками).

13. В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.  У «Короткому словнику синонімів української мови», де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово «бити» — аж 45!

14. Найстаріший літературний збірник, написаний українською мовою, датується 1571 роком. Баладна пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?» була включена у граматику Яна Богослова. Але через смерть автора ця книга не побачила світ. Першим надрукованим «Букварем» вважається підручник Івана Федорова, який зараз знаходиться у бібліотеці Гарварду. 

15. Українську офіційно визнали літературною після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Тож Котляревського вважають основоположником нової української мови.







Книжкова виставка "Наш скарб- рідна мова"



понеділок, 2 жовтня 2023 р.

День вчителя

 

  Свято День вчителя в Україні - День працівників освіти, відзначається у першу неділю жовтня. Встановлено Указом Президента України в 1994 році. Святкування і привітання вчителів на День вчителя проводяться напередодні у всіх освітніх установах країни.
Професійне Міжнародне свято працівників освіти було засновано ЮНЕСКО в 1994 році. Нагадаємо, що Всесвітній день вчителя святкують 5 жовтня. В Україні День працівників освіти згідно з Указом Президента від 11 вересня 1994 року відзначається в першу неділю жовтня »- інформує єдиний веб-портал органів виконавчої влади України.
Сьогодні в незалежній Україні майже 860 тисяч педагогів, вихователів, майстрів виробничого навчання, науково-педагогічних працівників і управлінців. Вони навчають і виховують понад мільйон дошкільнят, навчають більше п’яти мільйонів школярів, викладають майбутню спеціальність майже трьом мільйонам студентів країни.
Зі святом Вас, шановні працівники освіти!
В 2023 році Український День вчителя (День працівників освіти чи День освітянина) припадає на 1 жовтня.
Учні 11 класу підготували святковий концерт для вчителів з нагоди цього свята.




неділя, 1 жовтня 2023 р.

Фестиваль до Дня захисників і захисниць України.

 

     


   Фестиваль до Дня захисників і захисниць України, Покрови Пресвятої Богородиці, Дня Українського козацтва та 81-річчя створення Української повстанської армії.

     1 жовтня — День захисників і захисниць України. Це велике державне свято,

 яке покликане вшанувати всіх тих героїв та героїнь, які мужньо захищають 

нашу рідну Батьківщину від ворогів.

      У такий знаменний день вітаємо всіх чоловіків, хлопців, жінок та дівчат, всіх

 тих, хто стоїть на захисті кордонів нашої Батьківщини. Ви сильні, стійкі, сміливі 

і хоробрі. Нехай служба буде спокійною, мирною, а життя - яскравим, довгим,

 а в домі панує тепло, затишок і любов. Шана і слава захисникам і захисницям

 Вітчизни, слава Україні!








      Шановні захисники і захисниці України! Ви довели, що є  достойними
 нащадками українського козацтва. Зичимо  Вам міцного здоров’я, незламного
 духу та мирного неба! 
Також сердечно вітаємо Всіх із особливим Днем для українців – святом 
Пресвятої Покрови – єдиним релігійним святом, яке є одночасно 
національно-патріотичним та державним. У сьогоднішніх нелегких обставинах
 життя українського народу ми просимо Пресвятої Владичиці її Покрову над 
нами. Бажаю усім нам козацьких вчинків, звитяг і глибокої духовності. Нехай 
прагнення відстоювати свою волю та незалежність і надалі буде неодмінною 
рисою українців.

Бібліотека — це тисячі книжок, журналів і… таємниць

Бібліотека — це тисячі книжок, журналів і… таємниць