неділя, 26 лютого 2023 р.

"Ні!Я жива!Я буду вічно жити!Я в серці маю те, що не вмирає.."

 

      У суботу, 25 лютого 2023 року, – 152 роки з дня народження відомої української письменниці Лесі Українки (справжнє ім’я – Лариса Петрівна Косач). Це одна з найвизначніших постатей нашої культури. Попри складну долю, мужня жінка знаходила натхнення та створила геніальні поетичні, прозові й публіцистичні твори, а також професійно перекладала світову класику

Цікаві факти про Лесю Українку.
Лариса Петрівна Косач-Квітка — відома поетеса, геній української літератури, знайома кожному змалку. Зі школи ми вивчаємо її творчість, проте біографія Лесі Українки містить багато цікавих фактів, про які не всі знають. Деякі з них:
1. З ранніх років Леся захоплювалася мистецтвом, мала хист до музики. Якби не хвороба, можливо, вона стала би піаністкою або композитором.

2. Драматичні твори Леся почала писати у 5 років.

3. У 9 років вона написала свій перший вірш «Надія», що з’явився під враженням від арешту й заслання до Сибіру рідної тітки, Олени Косач, яка належала до гуртка «бунтарів». За переказами, дівчинка написала його під старим ясенем біля замку Любарта у Луцьку, який нині іменують Лесиним.

4. До 5 класу Леся навчалася за програмою матері вдома. Дівчинка мала гарні здібності, навчилася читати у 4 роки, легко опановувала іноземні мови, але мати вважала доньку відсталою.
5. У 13 років у журналі Зоря надрукували 2 вірша Лесі «Конвалія» і «Сафо».

6. Свій творчий псевдонім поетеса запозичила в свого дядька: Михайло Драгоманов підписував свої публіцистичні твори «Українець». А Лесею її лагідно кликали в сім’ї.

7. Леся створювала нові слова — їй маємо завдячити існуванням слів «промінь», «напровесні», а її мати, письменниця Олена Пчілка ввела в український лексикон слово — «мистецтво».

8. Лірична сповідь Лесі Українки «Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами…» присвячена єдиному її коханню — Сергію Мержинському. Це трагічне почуття не було взаємним, але саме завдяки цьому за одну ніч біля вмираючого Сергія була створена геніальна «Одержима». Мержинський помер, заповідаючи Лесі подбати жінку, яку він кохав.

9. Іван Франко вважав тендітну Лесю «єдиним мужчиною в нашому письменстві». Хоча сама поетеса себе не вважала гідною й нігтя Франка.

10. Заміж Леся вийшла після 30 років. Свого чоловіка, Климента Квітку, вона поважала, але кохання не відчувала.

11. За спогадами Лесиної сестри Ісидори Косач-Борисової, в останні роки життя очі Українки стали надзвичайно блакитними. Всі дивувалися, адже вони були наче неземними.

12. Жоден з нащадків Лесі не живе зараз на території України. Її внучаті племінники живуть у Швейцарії та США.

13. У 1970 році у головному поясі астероїдів було відкрито нову одиницю. На честь письменниці він отримав назву — 2616 Леся.

У шкільній бібліотеці відбулася виставка приурочена річниці Лесі Українки.Де можна було ознайомитись з творами видатної поетеси.Було проведено цікаві тести , щоб учні краще ознайомились з життям Лесі Українки.



Також учні початкових класів на лінійці присвяченій до 152 річчя Лесі Українки, розповідали вірші поетеси.





вівторок, 21 лютого 2023 р.

Міжнародний день рідної мови(21 лютого)




"Яке прекрасне рідне слово! Воно – не світ, а всі світи".


        Сьогодні відзначається Міжнародний день рідної мови - свято, засноване ЮНЕСКО в 1999 році. Головна мета цього дня - підтримати самобутність та важливість кожної мови та її важливість для народу.

             Цікаві факти про українську мову

😑Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

😮В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру «П».

💭Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера «Ф»

💭Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

💭Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» — «вороженьки».



    Велична, щедра і прекрасна мова.

Прозора й чиста, як гірська вода,

Це України мова барвінкова,

Така багата й вічно молода.


Рідна мова, мов гірська вода,

Рідна мова вічно молода,

Рідна мова, в серці з ранніх літ

Гордо лине мова у політ!


Вона, як ніжна пісня колискова,

Заходить в серце й думи з ранніх літ,

Це мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине у політ!








понеділок, 20 лютого 2023 р.

День пам'яті Небесної сотні

 



20 лютого 2023 р. в Україні вже удев’яте відзначають День пам’яті Героїв Небесної Сотні.
      Цей День відзначається щороку 20 лютого згідно з указом Президента від 11 лютого 2015 р. «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». 17 лютого 2021 р. Верховна Рада України визнала Революцію гідності одним із ключових моментів українського державотворення та виразником національної ідеї свободи.
      Саме в ці дні під час Революції Гідності протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого піку. 20 лютого 2014 р. загинуло найбільше активістів Майдану.
  Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 р., коли від вогнепальних поранень під час сутичок у центрі столиці загинули активісти Майдану Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького. До 18 лютого 2014 р. вже налічувалось 9 загиблих. З 18 по 20 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 78 осіб, після 20 лютого – ще 20. Усі вони увійшли до меморіалу борців за українську незалежність – до Небесної Сотні.
   105 Героям Небесної Сотні посмертно надано звання Герой України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський та громадяни Грузії Зураб Хурція і Давид Кіпіані – посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні 


    Історія України – це багаторічна боротьба за своє існування, існування нації та держави! Незнання власної історії часто приводить до повторення трагічних моментів, які були в минулому. Торуймо свій шлях у світле майбутнє, спираючись на світовий досвід.













середа, 15 лютого 2023 р.

ДЕНЬ ЄДНАННЯ(16 ЛЮТОГО)

 


     День єднання - зовсім молоде свято, яке має згуртувати українців і показати, що ми - єдиний народ.

День єднання - історія свята

Взимку 2022 року без пояснень Росія стягнула війська і військову техніку до українського кордону, після чого світові ЗМІ заявили про можливість військового вторгнення РФ в нашу країну. Серед можливих дат початку війни британське видавництво The Sun назвало 16 лютого.

Володимир Зеленський закликав українців не панікувати і оголосив цю дату Днем єднання України. Голова держави зареєстрував указ про створення свята.

День єднання України - сенс свята

За словами Зеленського, це свято має згуртувати українців навколо національної ідеї і показати російським пропагандистам, що ми - єдиний народ. "Українці мають різний рівень доходів, професію і віросповідання, але всі вони люблять свій дім і хочуть жити в мирі", — заявляє президент.

Як відзначають День єднання 2022

16 лютого в День єднання всі державні та житлові будівлі країни можуть підняти український прапор, а о 10:00 виповнюється гімн України. Українські телеканали цього дня транслюватимуть Марафон єдності, а також обговорюватимуть нагальні питання в країні.

Українці вітають один одного з Днем єднання і приєднуються до святкування різними способами. Наприклад, 16 лютого можна прийти на роботу або навчання у вишиванці або прикріпити до одягу синьо-жовту стрічку. Багато батьків одягають у вишиванку дітей.






Бібліотека — це тисячі книжок, журналів і… таємниць

Бібліотека — це тисячі книжок, журналів і… таємниць